ساخت اسپلیت تی در مرحله جوشکاری

اتصال اسپلیت تی (Split tee connection)

اسپلیت تی یک اتصال سه شاخه و دو تکه است که در مقایسه با اتصالات دیگر دارای مزایای متعددی می باشد. از اتصالاتی که برای انشعاب گیری از خطوط لوله مورد استفاده قرار می گیرند، تنها اسپلیت تی است که دور تا دور لوله را پوشش می دهد و همچون یک حفاظ کمربندی مانع تغییر شکل و دفرمه شدن لوله در نتیجه فشارهای ناشی از ناحیه سیال یا بخش بریده شده لوله می شود.

البته می بایست اشاره شود که به غیر از این اتصال، نوعی از سدل نیز موجود است که پوششی کمربند گونه دارد و همچون اسپلیت تی دور تا دور لوله را تحت پوشش قرار می دهد، اما چنان که می دانیم سدل نیپل در تمامی انواع آن هرگز مقاومت و استحکام اتصال اسپلیت تی را نخواهد داشت.

سدل نیپل دارای نواع مختلف می باشد؛ اتصال سدل نیپل با صفحه تقویتی جزئی و اتصال دو تکه با صفحه تمام محیطی رایج ترین انواع سدل نیپل محسوب می شوند که دارای کاربرهای گسترده ای هستند، اما باید اشاره داشت که زمانی استفاده از این نوع از اتصالات توجیه فنی خواهد داشت که یا فشار لوله پایین باشد، یا سایز انشعاب کوچک باشد و یا نسبت سایز انشعاب به سایز لوله اصلی کم باشد. در هر سه حالت نیازی به استفاده از اسپلیت تی نخواهد بود و می توان از سدل نیپل استفاده کرد.

اما تفاوت عمده اسپلیت تی با سدل نیپل دو تکه با صفحه تقویتی تمام محیطی در چیست؟ چنان که آشکار است پد این دو اتصال دقیقاً همانند هم می باشد و هر دو از طریق دو تکه پد نیم محیطی، همچون کمربند لوله را تماماً تحت پوشش قرار می دهند. اما تقفاوت اصلی در نحوه اتصال نیپل و پد بالایی به لوله است؛به این شرح که در اتصال اسپلیت تی ابتدا به ساکن نیپل روی پد جوشکاری می شود و سپس اتصال به لوله نصب می شود، حال آن که برای این نوع از سدل نیپل ابتدا نیپل به لوله جوش داده شده، و سپس پد در محل قرار می گیرد. به عبارتی در این نوع از سدل و نیپل، ما ابتدا نیپل را به لوله جوش می دهیم، سپس پد را درون نیپل وارد کرده و در محل قرار می دهیم، سپس فلنج را روی نیپل جوشکاری کرده و در نهایت دو پد را از دو جانب روی لوله جوشکاری می کنیم.

ساخت اسپلیت تی از روش جوشکاری
ساخت اسپلیت تی

در اسپلیت تی کل فراسند به جز جوشکاری پدعا روی لوله پیش از نصب اسپلیت ی روی آن انجام خواهند شد. بنابراین نیپل و پد پیشاپیش به هم جوکارش شده اند  و ما با یک اتصال همگن مواجهیم. به همین دلیل ضریب مقاومت اسپلیت تی در مقابل فشارها بیشتر خواهد بود. فرایند جوشکاری آن نیز سخت گیرانه تر می باشد، وگرنه متریال هایی که در دو اتصال مورد استفاده قرار می گیرند تقریباً مشابه هم می باشند. تمامی این شرایط در زمانی مصداق خواهند داشت که فرایند ساخت اسپلیت تی به نحو ایده آل اانجام شده باشد. از آن جا که این اتصال معمولاً برای عملیات های انشعاب گیری پرفشار مورد استفاده قرار می گیرد کیفیت جوش در آن بسیار مهم است. البته سدل نیپل هم از این حیث دارای اهمیت می باشد اما بدیهی است هر چه فشار وارده از ناحیه سیال به انشعاب بیشتر باشد، اتصال باید توان بالاتری برای مقاومت در برابر این فشار داشته باشد.

به طور کلی ساخت اسپلیت تی و نصب آن روی لوله مهارت ها، دانش و تجربه خاص خود را می طلبد و نمی توان در خصوص آن بی توجهی کرد. در بسیاری از موارد به دلیل اهمال تیم های کنترل کیفی محصولات، فیتینگ نامتناسب با شرایط کاری و طراحی خط آماده و روی لوله نصب شده است. بی توجهی در انجام دقیق تست ها و رعایت دستورالعمل های بازرسی، اصلی ترین دلیل بروز چنین ایراداتی است.

بنابراین برای ساخت اسپلیت تی باید از سازندگان مجرب و دارای رزومه قوی بهره گیری شود، تست های جوش و فشار بر حسب داده های فنی خط به دقت انجام شود و مهم تر از همه، از بازرسین باتجربه برای تست استفاده شود. فرایندهای مربوط به فیتینگ اسپلیت تی، فرایندهای حساسی می باشند و کوچک ترین کوتاهی در زمینه ساخت و بازرسی آن می تواند تبعات زیان باری را به همراه داشته باشد. تیم ساخت اسپلیت تی نیز می بایسست تمام توان و تعهد کاری و حرفه ای خود را برای تحویل بهترین محصول به مشتری به کار گیرد و در صورتی که در فرایند تست کوتاهی یا اشتباهی دید، خود متعهدانه آن را به مشتری بازگو کند. تست های انجامی توسط تیم ساخت باید حساس تر باشد چرا که مسئولیت عملکرد صحیح split tee چه به لحاظ حرفه ای و چه اخلاقی بر عهده ایشان است.

شرکت پیشگام صنعت ابزار دارای دانش و تکنولوژی ساخت اسپلیت تی و سدل نیپل در سایزها و شرایط کاری و فنی مختلف است. این شرکت خود دارای توان مهندسی برای تشخیص بهترین اتصال برای انشعاب های شما می باشد. با توجه به این که تخصص اصلی ما انجام عملیات انشعاب روی خطوط لوله می باشد، به تمامی استانداردهای جوش و فشار خطوط لوله تسلط کامل داشته و با بازدید از سایت ها و دسترسی به منابع  وداده های فنی واحد صنعتی و خط لوله، می توانیم بهترین اتصال برای انشعاب گیری را انتخاب و محصول مذکور را در اسرع وقت به مشتری تحویل بدهیم. همان طور که اشاره شد اسپلیت تی مستحکم ترین اتصال محسوب می شود اما باید توجه داشت که این بمعنای توجیه پذیر بودن استفاده از این اتصال تحت هر شرایطی نیست. ممکن است ترجیح فنی کار، استفاده از سدل نیپل را طلب کند. حتی چه بسا نیازی به آن نیز نبوده و جوشکاری ولدولت به عنوان اتصال روی خط لوله کفایت کند.

ما بر حسب مطالعات مهندسی، بهترین اتصال انشعابی را شناسایی کرده، نقشه و طرح، و دستورالعمل طراحی وساخت آن را تدوین می کنیم، و محصول را در اسرع وقت با بهترین کیفیت تحویل مشتری خواهیم داد. ساخت اسپلیت تی فرایندی است ویژه و مستلزم دانش فنی، که شرکت پیشگام صنعت ابزار بر حسب استفاده متمادی از اتصالات ساخته شده توسط خود در عملیات های انشعاب گیری، اطمینان می دهد که دانش فنی کافی را داشته و حتی توانسته است با ابداع روش ها و راهکارهایی مازاد بر آن چه استانداردها و دستورالعمل های بین المللی تدوین کرده اند بهترین، باکیفیت ترین و مطمئن ترن محصولات را در اختیار مشتریان گرامی قرار دهد.

اسپلیت تیساخت اسپلیت تی– جوشکاری اسپلیت تی- استاندارد اسپلیت تی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .