اسپلیت تی لاک اورینگ

اسپلیت تی لاک اورینگ یکی از اتصالات سه بعدی خطوط لوله است که علاوه بر کارایی اسپلیت تی های مکانیکی و جوشی، مزیت ها و کاربردهای دیگری نیز دارد. از این اسپلیت تی در عملیات های استاپل، انسداد خط و هات تپ استفاده می شود. استفاده از اسپلیت تی لاک اورینگ بستگی به عوامل مصرفی و کاربردی پس از عملیات دارد. در این نوشته به طور مختصر توضیحاتی را در رابطه با اسپلیت تی لاک اورینگ ارائه خواهیم داد.

اسپلیت تی لاک اورینگ
اسپلیت تی لاک اورینگ

اسپلیت تی ها جزء اتصالات خطوط لوله هستند که برای نشت گیری و انشعاب گیری از این خطوط بر روی آن ها نصب می شوند. این اتصلات دیواره ی لوله را به طور کامل دربر میگیرند. در عملیات هات تپ، استاپل و یا لاین استاپ که بر روی لوله حفره ای ایجاد می شود، از این اتصالات برای نشتی گیری محل برش استفاده می شود. گفتیم که اسپلیت تی لاک اورینگ بسته به مصارفی که قرار است پس از اتمام عملیات فوق از محل برش داشته باشیم، می تواند بر روی خط لوله استفاده شود. برای تبیین این مسأله لازم است تا توضیحاتی را به صورت مقدمه ارائه دهیم.

اسپلیت تی و دیگر اتصالات خطوط لوله جزء اتصالات دائم خطوط لوله هستند. این اتصالات پس از اینکه بر روی لوله بسته می شوند به صورت دائم و حتی پس از پایان عملیات بر روی خط لوله باقی می مانند. نصب اتصال اسپلیت تی بر روی خطوط لوله مختلف متفاوت است. 

اگر حفره دار کردن لوله با استفاده از عملیات هات تپ صورت گیرد، انشعاب گیری از خط لوله هدف اصلی عملیات خواهد بود. در این حالت شیر یا VALVE بر روی اسپلیت تی نصب می شود تا در مواقع لزوم و حتی در انتهای عملیات هات تپ بتوان جریان سیال را مسدود ساخت تا سیال به بیرون درز و نشت نکند.

اگر حفره روی لوله در عملیات استاپل ایجاد شود، هدف عملیاتی تعمیر خط لوله و تعویض موضعی آن در قسمت آسیب دیده خواهد بود. در این صورت اسپلیت تی در چهار نقطه بر روی خط لوله نصب می شود. این چهار نقطه پس از پایان عملیات هات تپ باید با استفاده از فلنج های کور (BLIND FLANGES) مسدود شوند تا خط لوله به وضعیت اولیه خود بازگردد.

در عملیات لاین استاپ خطوط لوله با استفاده از پلاگ های مخصوص و دائمی برای همیشه مسدود می شوند. در این عملیات نیز بر روی اسپلیت تی شیری نصب می شود تا با استفاده از آن بتوان جریان سیال را در حین عملیات کنترل کرد.  

اسپلیت تی لاک اورینگ

اسپلیت تی لاک اورینگ دارای سیستمی است که می تواند خود را آب بندی کند و علاوه بر اینکه وظیفه ی نشت گیری از خطوط را انجام می دهد می تواند وظیفه ی ولو و یا یک فلنج کور را نیز انجام دهد. استفاده از اسپلیت تی لاک اورینگ مزیت هایی دارد. سرعت باز و بسته کردن اتصالاتی که بر روی خط لوله بسته ایم با استفاده از این اتصال سه راهی به حداقل می رسد. تصور کنید که برای باز کردن ولو و اتصالات معمولی خطوط لوله به همراه فلنج های آنها به چه میزان زمان نیاز داریم. اسپلیت تی لاک اورینگ ساختاری دارد که با استفاده از آن می توان ولو را از روی خط حذف کرد و پس از اتمام اعمال استاپل و لاین استاپ می توان از آن به جای فلنج کور نیز استفاده کرد.

ساختار اسپلیت تی لاک اورینگ

این اسپلیت تی ها شباهت بسیار زیادی به دیگر اسپلیت تی ها دارند. اما ساختار فلنج در آن ها متفاوت است. در لبه ی فلنج اسپلیت تی لاک اورینگ، سوراخ هایی وجود دارد. این سوراخ ها محلی برای بسته شدن پیچ های متعدد هستند. پیچ هایی که درون این سوراخ ها بسته می شوند در قسمت انتهایی این سوراخ ها ورق هایی را به سمت جلو هدایت می کنند. این ورق ها را لقمه می نامیم. لقمه ها با استفاده از حرکت پیچ ها به سمت جلو حرکت کرده و دهانه ی فلنج و به طور کل دهانه اسپلیت تی را مسدود می کنند. آب بندی این پیچ ها و لقمه ها به صورت صد در صدی است و هیچ گونه سیالی نمی تواند از درون اتصال به بیرون نشت کند.

زمانی که قصد مسدود کردن جریان سیال را به صورت موقتی داشته باشیم می توانیم از اسپلیت تی لاک اورینگ به عنوان شیر یا ولو استفاده کنیم و زمانی که قصد مسدود کردن و به اصطلاح کور کردن جریان سیال را در نقطه ی مورد نظر داشته باشیم می توانیم از این اسپلیت تی به عنوان فلنج کور استفاده کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .